piątek, 12 czerwca 2015

Eneolit/chalkolit/epoka miedzi - wstęp

Od zarania cywilizacji towarzyszą nam ozdoby i biżuteria. Przez wieki biżuteria ewoluowała, zmieniały się materiały z których była wytwarzana, zmieniały się formy, ale ogólna idea – upiększenia własnego wizerunku – pozostała. I nie zanosi się na to, aby noszenie biżuterii stało się mniej modne, czy kiedykolwiek zanikło.
Obecnie, biżuteria pełni głównie funkcje dekoracyjne oraz jest symbolem statusu – zarówno majątkowego jak i pozycji społecznej. Nie zawsze jednak tak było. W czasach dawnych, biżuteria pełniła również funkcje obrzędowe i była wykorzystywana podczas rytuałów religijnych.

W ostatnich postach z zakresu "Historii biżuterii" zatrzymałam się na biżuterii prehistorycznej.

Źródło: http://antiquebizu.pl/bi%C5%BCuteria-prehistoryczna/


Dla lepszego zobrazowania krótkie zestawienie epok:

· epoka kamienia - (ok. 2 mln lat- 3400/2000 p.n.e.)

· paleolit - (ok. 2 mln lat - ok. 11000 p.n.e.)

· mezolit - (ok. 10000 - ok. 5000 p.n.e.)

· neolit - (ok. 9000 - ok. 3400/2000 p.n.e.)

· eneolit/chalkolit/epoka miedzi - (ok. 6000 - ok. 3400/2000 p.n.e.)*

· epoka brązu - (ok. 3400 - ok. 1200/750 p.n.e.)

· epoka żelaza - (ok. 1200 p.n.e. do starożytności)

Daty w nawiasach nakładają się na siebie, ze względu na to, że na różnych terenach epoki te zaczynały się i kończyły w różnym czasie. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prehistoria


"Naukowcy uznają wytwarzanie biżuterii za jeden z objawów osiągnięcia samoświadomości i pojawienia się myślenia abstrakcyjnego. Jeszcze niedawno uważano, że Homo sapiens dotarł do tego etapu swojego rozwoju dopiero jakieś 40 tys. lat temu. Odkrycia ostatnich lat obaliły ten pogląd. Więcej na ten temat napisałem dwa lata temu w artykule Najstarsza biżuteria świata (dałem w nim zdjęcie paciorków znalezionych w Afryce Płd.).

Profesor Nick Barton z Oxfordu, który kierował wykopaliskami w Taforalt, ocenił w oparciu o najnowsze odkrycie, że współczesne zachowania symboliczne mogły występować już nawet 110 tys. lat temu i to na obu krańcach Afryki".
(http://archeowiesci.pl/2009/05/07/najstarsza-bizuteria-swiata-jeszcze-starsza/).

Kolejnym więc okresem, który postaram się zgłębić będzie eneolit/chalkolit, inaczej epoka miedzi. Swoją drogą, tą częścią „Historii biżuterii”, która z uwagi na prace z miedzią zaintrygowała mnie na tę chwilę najbardziej.

Zapraszam do poczytania kolejnych postów.
Pozdrawiam
Beata


PS.

Udało się, zrobiłam kolejny krok do przodu. Mój problem z pisaniem postów z „Historii biżuterii” polega na tym, że zgromadziłam bardzo dużo informacji, których szczerze Wam powiem nie jestem w stanie ogarnąć. O miedzi czytam już od początku roku i nadal znajduję ciekawe informacje, nadal nie ma końca.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz