sobota, 13 czerwca 2015

Miedź od starożytności po czasy współczesne

Epoka miedzi.

· eneolit/chalkolit/epoka miedzi - (ok. 6000 - ok. 3400/2000 p.n.e.)

Znalazłam wspaniałą projekcję na temat miedzi właśnie, którą chciałam się z Wami podzielić.
Projekcja znajduje się na stronie: http://natemat.pl/extra/miedz

Opowieść  rozpoczyna się w Polsce, od nazwiska polskiego geologa Jana Wyżykowskiego, by następnie płynnie przejść do informacji o miedzi sięgających samego niemalże początku, do epoki miedzi.

Prawdopodobnie najstarsza czynna kopalnia miedzi na świecie, działająca od starożytności na miedzianej wyspie przy miejscowości Skuriotisa.

Istnieją informacje, które znalazłam mówiące o znaleziskach daleko wykraczających poza tę epokę. W tej publikacji, ale nie tylko – (znalazłam je również na anglojęzycznych stronach) wspomina się o znalezieniu na terenie obecnego Iraku miedzianego wisiorka, datowanego na 8700 r. p.n.e . Niestety nie znalazłam zdjęcia tego wisiorka mimo wielogodzinnych poszukiwań. Chciałabym te podróż zacząć od konkretnego wzoru, ale nadal nie udaje mi się.

W polecanej projekcji omówione jest nazewnictwo. Wzloty i upadki zainteresowania miedzią. Zastosowanie we współczesnym świecie. Nowe badania, nowe kopalnie, nowe plany. Miedź i jej znaczeniu w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka.
Co ma wspólnego z miedzią: Warszawa, Śląsk, Cypr, Nowy York, Dolina Krzemowa, Chile i człowiek. O tym dowiecie się z tejże prezentacji.

Zachęcam. Jest bardzo ciekawa.
Tymczasem pozdrawiam

Beata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz