czwartek, 3 lipca 2014

Jest lato - bawmy się kolorem / It's summer - let's party color

Dzisiaj zajmiemy się doborem kolorów naszej stylizacji. To jest duży temat, ale rządzą nim pewne zasady.
Pisałam już, że najlepiej zacząć od bazy. Ubrania bazy. Gdy nie do końca radzimy sobie z doborem kolorów, to będzie najlepsze rozwiązanie. Wybieramy kolor, który ma być kolorem dominującym w naszej stylizacji - i to będzie nasza baza.
Gdzieś czytałam, ale nie pamiętam gdzie, czy dotyczyło to dekorowania mieszkań, doboru ubrań, projektowania biżuterii, że powinniśmy w kompozycji trzymać się zasady trzech kolorów, nie więcej. Tym sposobem unikniemy "pstrokacizny", złego smaku i chaosu.
Nawet próbowałam to analizować na naszych ulicach, bywało różnie. Najwięcej jednak widziałam połączeń kolorystycznych do trzech. Czy to intuicja, czy "bezpieczne" zachowanie?
Dobór kolorów nie jest łatwą rzeczą, nie możemy popaść w dwie skrajności: nudy i "śmieszności". Dlatego poznanie kilku zasad jest bardzo ważne.
Jak łączymy kolory? Trochę tej wiedzy posiadam, z uwagi na wykonywanie biżuterii. Tutaj też stosuję te same zasady.
Od czego zacząć.
Od zaopatrzenia się w koło barw. Ja takowe posiadam od lat i często z niego korzystam, zwłaszcza przy doborze kolorów kontrastowych, ale o tym później.


Daleka jestem od tego, by być ekspertem w dziedzinie mody. Mamy fachowców, specjalistów, oni się tym zajmują zawodowo. Chciałabym tylko, abyśmy umiały sobie poradzić z kolorami, z dodatkami na własnym podwórku. Abyśmy wiedziały jak i do czego nosić biżuterię wykonaną w Pracowni.
Już widzę, że ta przygoda, którą rozpoczełyśmy zmieni także i mnie i moją biżuterię. Cieszę się ogromnie.
Te koło barw powyżej, to moje osobiste, ale może łatwiej będzie patrzeć z perspektywy takiego koła:

Powstało tysiące artykułów na ten temat, jeśli nie więcej. 
A oto jak łączymy kolory :  (poniższy schemat nam to ułatwi)


1. Complementary Colours - Kolory uzupełniające,  to wybieranie kolorów leżących po przeciwnej stronie koła barw. Takim przykładem połączenia jest nast. propozycja: 
http://dimeonadime.com/web/2011/08/using-the-color-wheel-to-dress-like-a-stylist/



To jest połączenie z rodzaju doboru kontrastów, bardzo energetyzujace, bardzo śmiałe, ale równocześnie niezwykle ciekawe. Zachęcam do eksperymentowania:
czerwony - zielony
niebieski - fioletowy
fioletowy - żółty
pomarańczowy - niebieski
różowy - zielony

2. Analogous, zestawienie analogiczne to łączenie kolorów z tej samej rodziny barw. Można powiedzieć też, że łączenie sąsiadujących kolorów.


czerwony - pomarańczowy
pomarańczowy - żółty
zielony - zielono niebieski
niebieski - do granatu
i tak po kolei idąc po kole barw.


3. Triadic, triada kolorów to połączenie trzech kolorów, równomiernie rozmieszczonych na kole barw. Jest to dokładnie co piąta barwa:



czerwony - żółty - niebieski
fioletowy - pomarańczowy - zielony
różowy - jasnopomarańczowy (Yellow orange) - niebieski
granatowy - jasna czerwień (red 0 orange) - jasna zieleń (yellow - green)

4. Split Complementary,  po literze T to zestawianie kolorów, które na kole tworzą literę T. 


To jest połączenie głównego koloru (baza) z sąsiadującymi dwoma kolorami pobocznymi oraz naprzeciwległego do głównego. Brzmi skomplikowanie, ale już posługując się kołem barw nie jest tak trudno. Wybieramy kolor główny:
czerwony - ok, teraz dwa poboczne: pomarańczowy i fioletowy, ale jak widzimy na zdjęciu ten jaśniejszy (red - violet) oraz patrzymy kolor po przeciwnej stronie do czerwonego: zielony

to jeszcze przykład: 
kolor główny: żółty i kolejno: pomarańczowy - zielony - fioletowy
kolor główny: granatowy i kolejno: fioletowy, niebieski i ... uwaga pomarańczowy.

Powiem od siebie tak: to nie jest łatwe, ale można się tego nauczyć. Należy raczej przestrzegać tych zasad, aby nie popełnić jakiejś pomyłki. To są ryzykowne i odważne połączenia, ale wspaniałe. Nie twierdzę, że mamy na co dzień tak się ubierać, ale czasami na trochę szaleństwa, zwłaszcza latem możemy sobie pozwolić. Zresztą jak wiecie, ja kocham kolory.

5. Rectangle, po prostokącie (po literze X, tak też spotkacie)  zestawiamy cztery kolory, są to przeciwległe pary kolorów. 


czerwony - pomarańczowy - niebieski - zielony
granatowy - fioletowy (ale taki bardziej z różem) - jasno zielony - jasno pomarańczowy
czerwony - fioletowy - zielony - żółty

6. Square, po kwadracie -  to łączenie barw oddalonych od siebie o 90 stopni na przykład zielony, niebieski, pomarańczowy, żółty.


czerwony - jasno pomarańczowy - zielony - granatowy
fioletowy - jasno czerwony - żółty - niebieski


Szczegółowo, wraz z przykładami zajmę się tym tematem w kolejnych postach.
To jest temat "rzeka". Można pisać i pisać.
Do tego dochodzą style w modzie, do tego dodatki, znaczenie kolorów, kolory a nasza karnacja, kolory a nasza budowa ciała itd.
Zachęcam do prób, do zabawy, do szaleństwa, do cieszenia się kolorem.
Pamiętajmy o kolorze "baza", będzie łatwiej wszystko dobrać.
Raczej uważałabym z różnorodnością stylów, tutaj już trzeba mieć wyjątkowe wyczucie smaku i stylu.
Pamiętajmy o doborze kolorów i stylu z uwzględnieniem sytuacji i miejsca, gdzie mamy eksponować nasze "kolorystyczne wariacje.  Co innego założymy do biura, co innego na plażę, dyskotekę, uroczystość rodzinna itp.
Cieszę się, że zaczęłyśmy tę podróż, tę zabawę. Będzie wesoło, będzie ciekawie, będzie kolorowo.

Umówcie się z koleżankami na spotkanie, przynieście ze sobą ciuszki, biżuterię, lakiery do paznokci, szminki i pobawcie się w pokaz mody. To jest fantastycznie spędzony czas. Dużo śmiechu, dużo zabawy, radości  i pełen relax. I tak należy do tego podejść.
Bardzo dużo inspiracji znajdziecie na Pinterest, zapraszam na swoją tablicę Fashion: http://pl.pinterest.com/acoyaa/fashion/

Pozdrawiam, do następnego spotkania :)
Beata Paprocka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz