poniedziałek, 14 lipca 2014

Wybierasz kolor czerwony?

Od miedzi i korala już bardzo blisko do koloru czerwonego. Co wiemy o tym kolorze? Co symbolizuje? Jaki ma wpływ na nas?


Miłość dodaje odwagi.
Miłość sił dodaje.
Miłość wszystkiego nauczy.
Miłość zdrowy rozsądek odejmuje.

Mino Maccari




Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za „kolor kolorów”.
Nazwa koloru czerwonego w języku polskim pochodzi od nazwy czerw określającej larwę owada zwanego czerwcem polskim, z którego od średniowiecza uzyskiwano koszenilę służącą do barwienia tkanin na kolor czerwony.



Pozytywne skojarzenia czerwieni to te związane z miłością (czerwona róża, czerwone serduszka walentynkowe) i pasją (gorące uczucia – płomień). Czerwień symbolizuje też siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość. Jest kojarzona z organizacjami charytatywnymi, pomocą medyczną (czerwony krzyż) i organizacjami lewicowymi, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również zkomunizmem. 

To także symbol rewolucji. Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z powstaniem, rewolucją, śmiercią, walką.




Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem. Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe.

Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, świetnie pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz, pokój do ćwiczeń, czy kuchnia.

Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie. Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że wszelkie promocje, czy „okazje” są opisane przede wszystkim na czerwono.


Czerwień symbolizuje fizyczną miłość i cielesną namiętność. Pobudza i mówi o motywacji. Przynosi nowe życie i nowe początki. Jest to energia pierwotna w porównaniu z innymi kolorami. Daje nam siłę, inicjatywę i chęć działania. Jeżeli natomiast zbyt często pojawia się w naszym otoczeniu czy ubiorze, może się w nas ujawnić gruboskórność, chory upór, a nawet wyrafinowanie, a przy dużym nadużyciu tego koloru nawet fizyczne okrucieństwo. Silnie pobudza do gniewu, furii, brutalności, a nawet bezwzględności. Należy więc bardzo uważać, aby z nim nie przeholować.


W zdrowiu kolor czerwony stymuluje witalność i energię naszego całego organizmu. To, co jest zastałe skłania do aktywności. Wspomaga krążenie krwi, pobudza wydzielanie adrenaliny oraz pomaga w wytwarzaniu hemoglobiny, czyli składnika czerwonych krwinek. Kolor czerwony podnosi również ciepłotę organizmu oraz ciśnienie krwi. Może być stosowany do leczenia na przykład paraliżu, ponieważ pobudza układ nerwowy. Anemia, przeziębienia, a także zapalania płuc mogą być łagodzone przez ten kolor. Warto pamiętać, że czerwień przeciwdziała melancholii, depresji, smutkowi, a nawet letargowi. Dodaje wigoru. Kolor ten jest przydatny, kiedy mamy zmniejszoną odporność. W przypadku, kiedy jesteśmy przeziębieni, wprowadzając ten kolor do ubioru ogrzewamy nasz organizm nosząc na przykład rękawiczki, czerwone skarpety lub szalik. Kolor czerwony przydatny jest wtedy, kiedy uprawiamy sport. Zmniejsza on objawy zmęczenia i dodaje energii. Kolor czerwony jest również barwą ochronną. Stosujemy go do ochrony energetycznej lub kiedy chcemy odwrócić od nas czyjąś uwagę.


WYBIERASZ KOLOR CZERWONY?

Osoba która wybiera kolor czerwony jako określenie siebie samego jest ambitna, odważna, energiczna i ekstrawertyczna.
Jesteś osobą dynamiczną, bezpośrednia i hojną. Masz silny charakter, kochasz działanie i konkurencję, dobrze wiesz, czego w danej chwili pragniesz i na ogół to dostajesz.
Kobiety, które wybierają ten kolor, mają skłonność do szybkich i emocjonalnych reakcji, mężczyźni natomiast lubią wyróżniać się z tłumu, często na polu polityki, jako iż uwielbiają, gdy okazywany jest im szacunek. Niektórzy zwą ich gladiatorami, inni przywódcami. Jako tacy, posiadają oni zdolność i moc posuwania się do przodu.

Jeśli wybrałeś czerwień, jesteś dzięki swojemu seksapilowi najbardziej rzucającą się w oczy osobą w towarzystwie. Za tobą stoi siła, odwaga, przekonanie o własnych prawach i żądanie sprawiedliwości dla wszystkich.


Źródło: 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_czerwona
http://magia.onet.pl/artykuly/ezoteryka,615/dzialanie-kolorow-czerwony-i-malinowy,30227.html
http://www.koloroskop.com.pl/koloroskop/o-kolorach/energia-koloru-czerwonego/
http://www.kolorystyka.pl/czerwien.htm
Pozdrawiam
Beata :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz